CBT / Psychoterapia poznawczo-behawioralna
CBT: Psychoterapia, która łączy kropki
Psychoterapia poznawczo-behawioralna zakłada, że wszystkie nasze myśli, emocje, doświadczenia, reakcje fizjologiczne oraz doświadczenia są ze sobą powiązane.
Głównym celem terapii poznawczo-behawioralnej jest wypracowanie u pacjenta wysokiej świadomości swoich zachowań, a to pozwala na ograniczenie wielu negatywnych skutków jego działań. Psychoterapia, która skupia się na tu i teraz.
Choć psychoterapia poznawczo-behawioralna powstała w latach 60. z myślą o leczeniu depresji, to dzisiaj jest jedną z najszybciej rozwijających się form terapii i pracy z pacjentami. Poznaj najlepiej przebadany nurt w psychoterapii, który bazuje na solidnych fundamentach naukowych.
Nasze odczucia to sieć naczyń powiązanych
Wspomnieliśmy już, że nurt psychoterapii CBT zakłada, że wszystkie nasze emocje, doświadczenia i zachowania wzajemnie na siebie oddziałują. Możemy zobrazować to prostym schematem:
1. Myśli wpływają na Twoje emocje i zachowania
Terapia poznawczo-behawioralna uznaje, że Twoje myśli mają wpływ na to, jak się czujesz i jak się zachowujesz.
Na przykład: Jeśli czujesz, że jesteś kimś bezwartościowym lub sądzisz, że nikt Ciebie nie lubi, to najprawdopodobniej będziesz odczuwać smutek i zachowywać się w sposób unikający społeczności. Jeśli myślisz, że jesteś bezwartościowy lub o tym, że nikt Ciebie nie lubi, to najprawdopodobniej będziesz czuł się smutny i zachowywał się w sposób unikający społeczności. CBT pomaga identyfikować te negatywne myśli i wprowadzać zmiany, które mogą kierować Cię do pozytywnych emocji i zdrowych zachowań.
2. Twoje zachowania wpływają na Twoje emocje i myśli
Na przykład:
Jeśli unikasz konkretnych sytuacji stresowych, to Twoje negatywne myśli mogą się nasilać. Terapia poznawczo-behawioralna poprzez zmianę zachowań, pozwoli ci ograniczyć trudne myśli.
Wyobraź sobie, że bardzo stresujesz się przed ważnym dla Ciebie egzaminem. Unikanie nauki i odkładanie jej na później, nie tylko zmniejsza liczbę godzin na przygotowanie się do egzaminu, ale również sprawia, że jeszcze bardziej się nim stresujesz. W efekcie egzamin staje się dla Ciebie jeszcze bardziej stresującym wydarzeniem.
3. Twoje doświadczenia życiowe kształtują Twoje przekonania
Na przykład:
Jeśli doświadczysz traumy lub innych obciążających emocjonalnie sytuacji, to możesz sądzić, że czujesz się bezpiecznie wyłącznie w izolacji. Terapia CBT pozwala zidentyfikować Twoje zniekształcone przekonania i je zmienić.
To terapia, która poprzez zmianę negatywnych myśli i błędnych przekonań, dąży do tego, aby poprawić jakość Twojego życia.
Terapia poznawczo-behawioralna w Krakowie – odmień swoje życie na lepsze!
Terapia poznawczo-behawioralna to dobry wybór dla Ciebie, jeśli:
- odczuwasz nieustannie obniżony nastrój, a czynności sprawiające zazwyczaj radość, już Ci jej nie dostarczają
- borykasz się z poczuciem niepokoju i stanami lękowymi;
- masz natłok natrętnych myśli, których jesteś niewolnikiem;
- tracisz kontrolę nad swoimi emocjami i cierpisz na wahania nastrojów;
- nie masz poczucia własnej wartości, nie akceptujesz siebie;
- dostrzegasz u siebie duże trudności w budowaniu relacji;
- przechodzisz kryzys wynikający z negatywnych doświadczeń w Twoim życiu.
Dzięki terapii poznawczo-behawioralnej możesz oswoić swoje lęki, pozbyć się zaburzeń i lepiej radzić sobie z trudnościami dnia codziennego.