ul. Twardowskiego 42 (I piętro), 30-312 Kraków
MindWell

Jak sobie poradzić ze zdradą? Jakie są etapy po zdradzie?

Czas
Mindwell Centrum Terapeutyczne
Czas
zdrada

Zdrada – cios zadany prosto w serce i najprawdopodobniej najczarniejszy scenariusz każdego związku. Co zrobić w sytuacji, kiedy zaufanie, które budowaliście latami, nagle rozpada się w jednej chwili niczym ulotny domek z kart? Z pewnością trudno jest znaleźć odpowiednie słowa, które wyraziłyby Twój ból i rozczarowanie. Coraz więcej badań psychologicznych dowodzi również, że doświadczenie zdrady ze strony partnera lub partnerki można uznać za doświadczenie traumatyczne. Coraz częściej mówi się również o zespole stresu pourazowego związanego ze zdradą (PTSD). Szacuje się, że nawet 30-60% osób zdradzonych go doświadcza. Jak zatem poradzić sobie ze zdradą i jakie są wszystkie etapy po zdradzie?

Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

Dlaczego dochodzi do zdrady?

Większość osób, które dowiaduje się o zdradzie partnera bądź partnerki zadaje jedno pytanie – Dlaczego? Kontinuum tego pytania jest zazwyczaj personalne rozwinięcie – Dlaczego akurat mnie to spotkało? W czym zawiniłam bądź zawiniłem? Co zrobiłem lub zrobiłam nie tak? Te pytania niosą ze sobą zazwyczaj ogromny bagaż emocjonalny i często prowadzą do samokrytyki oraz dużego poczucia winy. W pierwszym etapie zrozumienie przyczyn niewierności partnera lub partnerki z pewnością pomoże w radzeniu sobie z bólem. Niezwykle ważne jest również uświadomienie sobie tego, że zdrada zazwyczaj wynika z wielu złożonych czynników, a nie jest wynikiem naszych błędów bądź wad. Jakie są zatem najczęstsze powody zdrady?

Zdrada – najczęstsze przyczyny

Według badania CBOS Zdrady i romanse wchodzenie w bliższe relacje z osobą pozostającą w związku jest zjawiskiem… dość powszechnym. Niemal połowa ankietowanych (aż 48%) zna kogoś, kto flirtuje z osobą pozostającą w stałym związku, bądź sam pozwala sobie na flirt w takiej sytuacji. Z kolei co ósmy badany (12% respondentów) przyznaje się do relacji intymnych z osobą będącą w stałym związku małżeńskim lub partnerskim, a co dziesiąty badany (10% respondentów) – przyznaje do fizycznej zdrady swojego partnera. Co zatem należy do najczęstszych powodów zdrady? 

  • Niezadowolenie ze związku

Niezadowolenie i brak satysfakcji ze związku jest jedną z najczęstszych przyczyn zdrady. Niewierność może zatem wynikać z braku komunikacji pomiędzy partnerami, uczucia niedocenienia, niezaspokojonych potrzeb emocjonalnych lub fizycznych. Gdy partnerzy nie czują się szczęśliwi i spełnieni w związku, mogą szukać pocieszenia i spełnienia poza nim.

  • Brak intymności i bliskości

Bliskość (zarówno emocjonalna, jak i fizyczna) jest kluczowa dla związku. Kiedy partnerzy przestają się angażować emocjonalnie lub fizycznie, jeden z nich może szukać intymności z kimś innym. 

  • Niskie poczucie własnej wartości

Niekiedy problem tkwi nie w związku, a…osobie zdradzającej. Osoby z niskim poczuciem własnej wartości mogą szukać potwierdzenia i akceptacji poza związkiem. Flirtowanie, romansowanie lub zdrada mogą chwilowo poprawić samoocenę i dać poczucie, że są atrakcyjne i pożądane.

  • Szukanie przygód i nowych doświadczeń

Dla niektórych osób potrzeba nowych doświadczeń i przygód jest silniejsza niż potrzeba stabilności w związku. Ciekawość i chęć przeżycia czegoś nowego mogą prowadzić do poszukiwania ekscytacji poza stałym związkiem.

  • Inne problemy osobiste i emocjonalne

Niekiedy dokonanie zdrady wynika z problemów osobistych. Może to być stres, depresja, problemy w pracy, a także inne trudności życiowe. Zdrada i przelotny romans może stanowić ucieczkę od problemów.

Widzisz zatem, że przyczyny zdrady są złożone i zazwyczaj nie wynikają jedynie z problemów, jakie miały miejsce w związku, ale także mogą być wynikiem indywidualnych potrzeb i deficytów osoby zdradzającej. Dlatego ważne jest, aby osoba zdradzona nie obwiniała siebie za zaistniałą sytuację. Zdrada może być bowiem efektem wielu czynników, na które nie miałaś bądź nie miałeś wpływu.

Zdrada – jakie są etapy po zdradzie? 

Interesuje Cię to, jak przejść przez wszystkie etapy zdrady i jak finalnie odnaleźć drogę do uzdrowienia? Z pewnością proces radzenia sobie ze zdradą jest złożony i wieloetapowy, jednak zrozumienie każdego z elementów może pomóc Ci w przejściu przez trudne emocje.

Etap 1: szok i wypieranie

O zdradzie partnera bądź partnerki możemy dowiedzieć się na wiele sposobów. Zazwyczaj osoba zdradzona czuje się oszołomiona i zdezorientowana. Zaprzeczenie stanowi naturalny mechanizm obronny, który stara się uchronić nas przed doświadczeniem nagłego bólu. W sytuacji, w której zdrada jest odkrywana stopniowo, proces szoku i zaprzeczenia może wyglądać nieco inaczej – zamiast jednorazowego, silnego uderzenia emocjonalnego, osoba zdradzona doświadcza serii mniejszych wstrząsów, które z czasem narastają.

  • Jak sobie radzić na tym etapie?

Daj sobie czas. To normalne i potrzebne, aby móc stopniowo zaakceptować rzeczywistość. Wiele osób na tym etapie poszukuje wsparcia najbliższych i zaufanych osób. Nie bój się poprosić o pomoc.

Etap 2: ból i złość

Kiedy początkowy szok zaczyna mijać, pojawiają się intensywne emocje – ból, rozpacz, smutek, a nawet nienawiść do partnera bądź partnerki. Na tym etapie osoba zdradzona zaczyna sobie w pełni zdawać sprawę z tego, do czego doszło. Czuje się oszukana.

  • Jak sobie radzić na tym etapie?

Przede wszystkim nie tłum w sobie bólu i złości. Płacz, krzycz, zapisuj swoje myśli – to wszystko może pomóc w uwolnieniu nagromadzonych emocji. Często na tym etapie osoby zdradzone podejmują decyzję o podjęciu psychoterapii i szukają wsparcia u specjalisty.

Etap 3: próby zrozumienia sytuacji 

Na tym etapie osoba zdradzona często próbuje zrozumieć, dlaczego w ogóle doszło do zdrady i co można zrobić, aby ewentualnie uratować związek. Może to obejmować rozmowy z partnerem, szukanie porad i wsparcia. 

  • Jak sobie radzić na tym etapie?

Coraz więcej par, pomimo zdrady, podejmuje próbę ratowania związku. W tym procesie kluczową rolę może odegrać psychoterapeuta, który pełni rolę mediatora. Pomaga podjąć trudną decyzję i przejść przez okres po zdradzie. 

Etap 4: głęboki smutek

Etap głębokiego smutku to czas refleksji nad sobą i związkiem, a także doskonały moment na przepracowanie własnych emocji. Osoba zdradzona może zacząć zastanawiać się nad własnymi potrzebami, wartościami i przyszłością. 

  • Jak sobie radzić na tym etapie?

Stała praca nad sobą, psychoterapia, a nawet odnalezienie nowego hobby i pasji może wypełnić emocjonalny ból i pustkę po zdradzie. To czas na stopniowe uporządkowanie emocji i realizację drobnych kroków w kierunku zdrowienia.

Etap 5: akceptacja sytuacji i powrót do równowagi

Ostatnim etapem po zdradzie jest akceptacja tego, co się wydarzyło. Oczywiście akceptacja nie jest równoznaczna z tym, że zapominamy o zdradzie lub że ból całkowicie znika. To moment, w którym osoba zdradzona zaczyna odnajdywać wewnętrzny spokój i zaczyna godzić się z sytuacją, a takie podejście pozwala na powrót do równowagi emocjonalnej. 

Akceptacja otwiera drogę do dalszego rozwoju osobistego i ewentualnie do naprawy związku lub budowania nowego życia.

Przypisy:
1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32533575/, dostępny w Internecie 29.05.2024 r.
2. https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2011/K_090_11.PDF. dostępny w Internecie: 29.05.2024 r.

Do góry