ul. Twardowskiego 42 (I piętro), 30-312 Kraków
MindWell

Kryzys emocjonalny – czym się objawia?

Czas
Mindwell Centrum Terapeutyczne
Czas
kryzys emocjonalny

Dowiedz się, jak rozpoznać kryzys emocjonalny.

Od pewnego czasu usilnie zmagasz się z intensywnymi emocjami, które wydają się… nie mieć końca? Masz poczucie, że życiowe trudności są wręcz nie do przezwyciężenia? Czas z tym skończyć! Jeśli czujesz się maksymalnie przytłoczony bądź przytłoczona problemami, jakie się w ostatnim czasie Cię spotkały i zastanawiasz się, czy to, co przeżywasz, to kryzys emocjonalny – to ten artykuł jest właśnie  dla Ciebie. 

Wyjaśnimy, jak rozpoznać kryzys emocjonalny, wskażemy, jakie są jego najczęstsze przyczyny i podpowiemy jak sobie z nim radzić. 

Czym jest kryzys emocjonalny?

To punkt zwrotny i pewien moment krytyczny w życiu każdego z nas. Kryzys emocjonalny występuje, gdy nieoczekiwane wydarzenia lub znaczące zmiany życiowe nagle burzą naszą wewnętrzną równowagę. To czas, kiedy podstawowe potrzeby wydają się nam trudne do zaspokojenia i niejednokrotnie zmuszają nas do bardzo szybkiego dostosowania się do nowej, trudnej dla nas rzeczywistości. Ten moment wyzwala potrzebę adaptacji bez wcześniejszego przygotowania, co może być niezwykle trudne i bardzo przytłaczające. Niejednokrotnie przejście przez kryzys emocjonalny wymaga od nas znalezienia nowych sposobów radzenia sobie z problemami, aby utrzymać stabilność emocjonalną. 

Jakie są najczęstsze przyczyny kryzysów emocjonalnych?

Najczęstsze przyczyny kryzysów emocjonalnych obejmują nagłe, trudne wydarzenia życiowe takie jak: śmierć bliskiej osoby, rozpad związku, utrata pracy czy nagle pojawiające się i poważne problemy zdrowotne. 

Pamiętajmy jednak o tym, że kryzysy emocjonalne mogą przybierać różne formy, od emocjonalnych (np. kryzys wieku średniego, brak poczucia sensu w życiu, długotrwały stres, problemy w relacjach, wyzwania zawodowe, finansowe), przez rozwojowe (np. kryzys po urodzeniu dziecka, który wiąże się z przyjęciem nowej roli życiowej),  a także kryzysy sytuacyjne, które wymieniliśmy na samym początku i obejmują wszelkie niespodziewane wydarzenia, które pojawiają się w naszym życiu i „spadają na nas jak grom z jasnego nieba”.

Zatem kryzysy emocjonalne mogą wynikać zarówno z przewidywalnych zmian, takich jak małżeństwo, rodzicielstwo czy emerytura, a także z nieoczekiwanych sytuacji typu choroba czy wypadek. 

Niezwykle istotne jest to, aby pamiętać o tym, że nie każde trudne doświadczenie musi prowadzić do długotrwałego kryzysu. Kluczowe staje się to, jak radzimy sobie z niekontrolowanymi aspektami życia i czy jesteśmy w stanie dostosować nasze mechanizmy adaptacyjne do nowych warunków. W tym momencie kluczowe staje się zadanie pytania: „Czy aby na pewno nie potrzebuję wsparcia specjalisty?”. Pamiętaj, że długotrwałe tłumienie w sobie emocji może jedynie nasilić kryzys, przyczyniając się do stagnacji i dalszych problemów.

Kluczowe jest zatem zrozumienie tego, jak radzić sobie z niespodziewanymi zmianami w swoim życiu i (w miarę potrzeby) znalezienie wsparcia specjalisty, który pomoże Ci dostosować się do nowej sytuacji życiowej. Pamiętaj: w obliczu trudności nigdy nie należy bagatelizować potrzeby poszukiwania profesjonalnej pomocy, która może okazać się niezbędna do powrotu do emocjonalnej równowagi.

Pytania, które warto sobie zadać w obliczu kryzysu emocjonalnego

Wiesz już, że kryzys emocjonalny często rozpoczyna się od wydarzenia lub serii sytuacji, które głęboko wpływają na naszą równowagę emocjonalną. Aby rozpoznać kryzys emocjonalny, warto zadać sobie kilka kluczowych pytań:

  • Czy ostatnio doświadczam intensywnych emocji, które trudno jest mi kontrolować?
  • Czy czuję się przytłoczony/a i niezdolny/a do radzenia sobie z codziennymi zadaniami?
  • Czy moje problemy wydają się nie mieć rozwiązania i prowadzą do poczucia bezradności?
  • Czy zauważyłem/a zmiany w moim zachowaniu, apetycie lub wzorcach snu?
  • Czy częściej niż zwykle myślę o sobie w sposób negatywny?

Odpowiedz sobie szczerze na powyższe pytania i zwróć uwagę na nagłe zmiany w swoim zachowaniu, nastroju, sposobie myślenia oraz wszelkich reakcjach fizycznych. Objawy kryzysu emocjonalnego mogą obejmować nadmierny niepokój, smutek, problemy ze snem, uczucie przytłoczenia i utratę zainteresowania codziennymi aktywnościami. Ważne jest, aby nie przeoczyć tych sygnałów i szukać wsparcia wtedy tylko, gdy poczujesz, że nie radzisz sobie z emocjami i czujesz bezradność.

Jak poradzić sobie z kryzysem emocjonalnym?

W tym miejscu nie jesteśmy w stanie dać Ci skutecznej recepty na wyjście z kryzysu emocjonalnego Wiele bowiem zależy od indywidualnych przypadków. Możemy za to wskazać kroki, które pomogą stopniowo Odzyskać Ci wewnętrzną równowagę:

Krok 1: Zaakceptuj emocje, które zaczęły Ci towarzyszyć i pozwól sobie na ich przeżywanie.

Krok 2: Znajdź wsparcie u bliskich osób bądź skieruj się do pomocy specjalisty.

Krok 3: Praktykuj ćwiczenia relaksacyjne: jogę, ćwiczenia oddechowe, medytację.

Krok 4: Zadbaj o siebie i o swoje podstawowe potrzeby – na tyle ile pozwalają Ci siły życiowe – zdrowo się odżywiaj i postaw na aktywność fizyczną, która pomoże Ci odzyskać wewnętrzną równowagę.

Krok 5: Poszukaj nowych sposobów na wyrzucenie z siebie negatywnych emocji bądź wyrażenie siebie. Może to być malarstwo, lekcje tańca bądź kurs ceramiki. Kto wie… może odnajdziesz nową życiową pasję?

Odzyskaj wewnętrzną równowagę za pomocą terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach (TSR)

Wiele osób przeżywających kryzys emocjonalny odnajduje drogę do wewnętrznej równowagi dzięki terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. TSR może być skuteczna w wyjściu z kryzysu emocjonalnego, ponieważ ten rodzaj terapii zachęca do wizualizacji pożądanej przyszłości i pracy nad konkretnymi celami. TSR skupia się na teraźniejszości i przyszłości i dzięki temu pozwala odzyskać życiową równowagę i może być skuteczna w przezwyciężeniu kryzysu emocjonalnego. 

Do góry