ul. Twardowskiego 42 (I piętro), 30-312 Kraków
MindWell

Neurobiologiczne efekty psychoterapii – czy to możliwe, że psychoterapia wpływa na pracę mózgu?

Czas

Często pacjenci zastanawiają się, jak dzięki rozmowie ma się zmienić ich funkcjonowanie, przeżywanie pewnych doświadczeń. Okazuje się, że psychoterapia oddziałuje również na poziomie neurobiologicznym.

Jak psychoterapia zmienia mózg?

W mózgu występują liczne połączenia nerwowe, które tworzą tak zwane sieci neuronalne (skojarzeniowe). Spostrzegając rzeczywistość, docierają do nas różne bodźce pobudzające określone sieci nerwowe, na skutek czego powstają utrwalone skojarzenia np. między daną cechą bodźca a stanem emocjonalnym.

Sieci neuronalne a nasze myśli i zachowania

Wśród tych nieświadomych sieci neuronalnych występują takie, które są odpowiedzialne za powstawanie poniższych:

  • mechanizmów obronnych,
  • reakcji emocjonalnych,
  • wzorców relacji interpersonalnych.

Część z nich może być dysfunkcyjna i wpływać na to, co myślimy, jak się czujemy oraz w jaki sposób reagujemy na określone sytuacje.

Jak działa psychoterapia?

Celem terapii jest między innymi wygaszanie problematycznych połączeń i wzmacnianie tych związanych z bardziej adaptacyjnym poszukiwaniem rozwiązań.Proces psychoterapii można postrzegać jako pewien rodzaj nauki – mimo że uczenie się będące oddziaływaniem środowiskowym nie pozwala zmienić genów, to jednak możliwe jest wykorzystanie ich zdolności do kierowania procesem wytwarzania określonych białek – co pozwala osiągnąć zmiany neuronalne.

Źródło:

Glen O. Gabbard. „Długoterminowa psychoterapia psychodynamiczna. Wprowadzenie.” Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (2011).

Glen O. Gabbard. Psychiatria psychodynamiczna w praktyce klinicznej. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (2015).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry