STANDARDY OCHRONY DZIECI I MŁODZIEŻY
Nr 1, obowiązuje od 15.07.2024
CEL: Celem niniejszej procedury jest określenie i wdrożenie do stosowania w MindWell Centrum Terapeutycznym standardów ochrony małoletnich jako szczególnego środka ochrony małoletnich oraz zapewnienie bezpieczeństwa małoletnim pacjentom korzystającym ze konsultacji/terapii/diagnozy w Centrum Terapeutycznym MindWell.
Rozdział 1. Postanowienia ogólne
Rozdział 2. Zasady zapewniające bezpieczne relacje między dziećmi i młodzieżą a personelem medycznym
Rozdział 3. Katalog zachowań niedozwolonych
Rozdział 4. Procedury interwencyjne w przypadkach podejrzenia nadużyć lub posiadania informacji o krzywdzeniu dzieci i młodzieży, oraz wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za przyjmowanie zgłoszeń i informowanie odpowiednich organów
Rozdział 5. Zasady aktualizacji standardów oraz zakres obowiązków osób odpowiedzialnych za szkolenie personelu w zakresie ich stosowania
Rozdział 6. Zasady udostępniania rodzicom, opiekunom prawnym oraz dzieciom i młodzieży standardów w celu ich zapoznania i przestrzegania
Rozdział 7. Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu oraz procedury ochrony dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami i zagrożeniami w sieci oraz innymi formami zapisów
Rozdział 8. Zasady opracowywania planu wsparcia dla dzieci i młodzieży po ujawnieniu przypadków krzywdzenia
Rozdział 9. Zasady ochrony wizerunku dzieci i młodzieży
Rozdział 10. Postanowienia końcowe
Rozdział 1: Postanowienia Ogólne
- Standardy Ochrony Dzieci i Młodzieży w MindWell Centrum Terapeutyczne .zostały opracowane w związku z obowiązkami prawnymi wynikającymi z ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym oraz ochronie dzieci i młodzieży.
- W niniejszym dokumencie:
- „Małoletni” oznacza osobę, która nie ukończyła 18 roku życia;
- „Kierownictwo” oznacza kierownika podmiotu leczniczego, jego zastępców, pełnomocników oraz osoby mające uprawnienia decyzyjne w podmiocie leczniczym, niezależnie od nazwy ich funkcji;
- „Personel” oznacza wszystkie osoby zatrudnione, współpracujące lub świadczące usługi w MindWell Centrum Terapeutycznym które uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych małoletnim, mogą mieć kontakt z małoletnim lub uczestniczą w procedurze zatrudniania, niezależnie od wykonywanego zawodu i podstawy prawnej;
- „Standardy” oznaczają niniejsze Standardy Ochrony Dzieci i Młodzieży;
- „Zatrudnienie” oznacza nawiązanie współpracy z jakąkolwiek osobą na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania lub umowy cywilnoprawnej.
- Zgoda rodzica/opiekuna małoletniego – wymagana jest zgoda co najmniej jednego z rodziców lub opiekunów prawnych małoletniego. W przypadku braku porozumienia między rodzicami lub opiekunami, decyzję wydaje sąd rodzinny. Dla pacjentów poniżej 16 roku życia zgodę wyraża rodzic lub opiekun prawny. Dla pacjentów w wieku od 16 do 18 lat, zgoda musi być udzielona zarówno przez rodzica lub opiekuna prawnego, jak i przez małoletniego pacjenta.
- Dane osobowe małoletniego – wszelkie informacje umożliwiające identyfikację małoletniego.
- Krzywdzenie małoletniego – każde celowe lub niezamierzone działanie, zaniechanie lub bezczynność osoby dorosłej, instytucji lub społeczeństwa, które ma szkodliwy wpływ na zdrowie, rozwój fizyczny lub psychospołeczny małoletniego.
- Przemoc domowa – jednorazowe lub powtarzające się umyślne działania lub zaniechania, które wykorzystują przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszając prawa lub dobra osobiste ofiary. W szczególności obejmuje to:
- narażanie osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,
- naruszanie jej godności, nietykalności cielesnej lub wolności, w tym seksualnej,
- powodowanie szkód na zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące cierpienie lub krzywdę,
- naruszanie prywatności osoby, wywoływanie poczucia zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, także za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
- Małoletni doznający przemocy domowej – małoletni, wobec którego stosowana jest przemoc domowa, jak również ten, który jest jej świadkiem.
- Osoba stosująca przemoc domową – osoba dopuszczająca się przemocy domowej wobec ofiary.
- Przemoc fizyczna – może obejmować: popychanie, szarpanie, wykręcanie rąk, policzkowanie, kopanie, duszenie, cięcie, rzucanie przedmiotami, uderzanie, przewracanie, przypalanie, głodzenie, odmawianie jedzenia lub picia, zmuszanie do przebywania na zimnie, polecanie upokarzających czynności, utrudnianie korzystania z pomieszczeń, wyganianie z mieszkania, niewypuszczanie z domu, zamykanie w pomieszczeniach.
- Przemoc psychiczna – może obejmować: grożenie pozbawieniem życia, zdrowia, pobiciem, podpaleniem, popełnieniem samobójstwa, krzywdzeniem bliskich, znieważanie, ośmieszanie, izolowanie, krytykowanie, uniemożliwianie spoczynku nocnego, złośliwe budzenie, wywoływanie awantur, nękanie przez telefony lub SMS-y.
- Przemoc seksualna – może obejmować: zmuszanie do obcowania płciowego lub innych czynności seksualnych bez zgody, wymuszanie nieakceptowanych praktyk seksualnych, zmuszanie do współżycia z osobami trzecimi.
- Przemoc za pomocą środków komunikacji elektronicznej – obejmuje wyzywanie, straszenie, poniżanie w Internecie lub przez telefon, robienie zdjęć lub filmów bez zgody, publikowanie obraźliwych treści w Internecie lub rozsyłanie ich telefonem.
- Inne rodzaje zachowań – zaniedbanie, niezaspokajanie podstawowych potrzeb biologicznych, psychicznych i innych, niszczenie rzeczy osobistych, demolowanie mieszkania, wynoszenie i sprzedawanie sprzętów domowych, pozostawianie bez opieki osób, które z powodu choroby, niepełnosprawności lub wieku nie mogą samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb, zmuszanie do picia alkoholu, zażywania narkotyków, substancji psychotropowych lub leków.
- Procedura „Niebieskiej Karty” – obejmuje wszystkie działania podejmowane przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych, takich jak ochrona zdrowia, w przypadku uzasadnionego podejrzenia przemocy w rodzinie.
- Wizerunek – podobizna osoby utrwalona w postaci obrazu, rysunku, fotografii bądź sposób, w jaki dana osoba lub rzecz jest postrzegana i przedstawiana.
- Każdy członek personelu oraz kierownictwa podmiotu leczniczego ma obowiązek przestrzegania standardów.
- W celu przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci i młodzieży, personel i kierownictwo podejmują działania określone standardami również w przypadku zaobserwowania lub uzyskania informacji o krzywdzeniu przez osoby dorosłe lub inne małoletnie.
- Za wdrożenie, monitorowanie, ocenę realizacji standardów oraz inne zadania określone w standardach odpowiedzialny jest kierownik podmiotu leczniczego/ właściel podmiotu
- Przed zatrudnieniem osoby, która będzie świadczyć usługi zdrowotne małoletnim lub uczestniczyć w ich udzielaniu, należy uzyskać informację z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym o jej figurowaniu w rejestrze, /wolontariuszy/stażystów/praktykantów.
- Przed zatrudnieniem osoby, która będzie świadczyć usługi zdrowotne małoletnim lub uczestniczyć w ich udzielaniu, należy uzyskać od niej aktualne zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziałach XIX i XXV Kodeksu karnego, art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, lub odpowiednich przepisów prawa obcego.
- W przypadku zatrudnienia cudzoziemca, należy sprawdzić jego karalność w państwie pochodzenia lub ostatniego zamieszkania w zakresie przestępstw wskazanych w standardzie 7 lub odpowiednich przepisów prawa danego państwa. Kierownik podmiotu może także zobowiązać cudzoziemca do złożenia oświadczenia o niekaralności.
- W MindWell Centrum terapeutyczne, mogą być zatrudnione tylko osoby, które nie figurują w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym i dostarczyły aktualne zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego potwierdzające brak skazania za przestępstwa określone w standardzie 7.
- Każdy członek personelu ma obowiązek zapoznania się ze standardami.
- Kierownik podmiotu leczniczego co najmniej raz w roku, w grudniu:
- Sprawdza Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, aby ustalić, czy którykolwiek członek personelu świadczący usługi zdrowotne małoletnim lub uczestniczący w ich udzielaniu nie został wpisany do tego rejestru;
- Odbiera oświadczenia od członków personelu świadczących usługi zdrowotne małoletnim lub uczestniczących w ich udzielaniu, potwierdzające, że nie zostali oni wpisani do Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w standardzie 7 oraz że nie toczy się wobec nich postępowanie karne dotyczące tych przestępstw.
- W przypadku uzyskania informacji o:
- Wszczęciu lub prowadzeniu wobec członka personelu postępowania karnego za przestępstwa określone w standardzie 7, kierownik podmiotu leczniczego niezwłocznie odsuwa takiego członka od wszelkich form kontaktu z małoletnimi;
- Skazaniu członka personelu za przestępstwo określone w standardzie 7, kierownik podmiotu leczniczego niezwłocznie rozwiązuje z nim umowę będącą podstawą zatrudnienia lub odwołuje go ze stanowiska.
Rozdział 2: Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnimi a personelem
- Podstawową zasadą działań podejmowanych przez personel oraz kierownictwo w kontaktach z małoletnimi jest działanie na rzecz ich dobra.
- Członkowie personelu oraz kierownictwo:
- Traktują małoletnich z szacunkiem, zachowując w kontakcie z nimi spokój i cierpliwość, oraz wykazują zrozumienie dla ich trudności, problemów i potrzeb;
- Dbają o przestrzeganie praw pacjenta;
- Respektują prawo małoletnich do opieki ze strony przedstawicieli ustawowych bądź opiekunów faktycznych;
- W miarę możliwości tłumaczą małoletnim podejmowane działania oraz dążą do uzyskania ich zgody na udzielane świadczenia zdrowotne;
- Dają małoletnim możliwość wyrażania swojego zdania oraz zapewniają im prawo do bycia wysłuchanym.
- W bezpośrednim kontakcie z małoletnim pacjentem:
- Czynności podejmowane przez personel wobec małoletniego są realizowane dla dobra małoletniego i w trosce o jego bezpieczeństwo, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
- Małoletniego należy traktować z empatią i poszanowaniem jego godności, potrzeb oraz intymności.
- Należy udzielić małoletniemu informacji na temat jego stanu zdrowia oraz podejmowanych czynności medycznych przy użyciu prostego języka w sposób dostosowany do wieku, sytuacji i poziomu jego rozwoju.
- Należy korzystać z alternatywnych form komunikacji z małoletnim, który tego potrzebuje (zwłaszcza z trudnościami w komunikacji, niepełnosprawnością intelektualną).
- Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec małoletniego w jakiejkolwiek formie.
- Nie wolno małoletniego upokarzać, krzyczeć na niego, lekceważyć lub obrażać.
- Nie wolno ignorować lub bagatelizować potrzeb małoletniego.
- Nie wolno naruszać integralności fizycznej małoletniego (szturchać, popychać).
- Niedopuszczalne jest nawiązywanie jakichkolwiek relacji z małoletnim pacjentem, które mogą być zakwalifikowane jako relacje o charakterze seksualnym, czy romantycznym.
- Nie wolno utrwalać w jakiejkolwiek formie na potrzeby prywatne wizerunku i głosu małoletniego pacjenta np.: nagrywanie obrazu, nagrywanie dźwięku, nagrywanie obrazu i dźwięku, fotografowanie, prowadzenie transmisji na żywo z jego udziałem itd.
- Każdy pracownik podmiotu, który jest świadomy, że małoletni doznał przemocy fizycznej, psychicznej lub wykorzystania seksualnego, zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności i taktu w kontaktach z nim.
- Na badanie/konsultacje/psychoteraopie małoletniego pacjenta należy uzyskać zgodę osoby uprawnionej zgodnie z przepisami prawa polskiego, z zastrzeżeniem sytuacji nagłych.
- Członkowie personelu zwracają uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia małoletnich.
- Zachowanie tajemnicy.
- Małoletni pacjent ma prawo do zachowania w tajemnicy przez osoby wykonujące zawód medyczny, w tym udzielające mu świadczeń zdrowotnych, informacji z nim związanych, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu medycznego, chyba że przepis szczególny zwalnia z zachowania tej tajemnicy.
- Personel, który podjął informację o krzywdzeniu małoletniego lub inne informacje z tym związane, jest zobowiązany do zachowania tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
Rozdział 3: Katalog zachowań zabronionych
- Zakazuje się stosowania jakiejkolwiek formy przemocy wobec małoletnich, zarówno fizycznej, jak i werbalnej. Dotyczy to w szczególności agresywnych kontaktów fizycznych, krytyki, obraźliwego lub dyskryminującego zachowania.
- Zabronione jest dotykanie małoletnich w sposób, który mógłby zostać niewłaściwie zinterpretowany lub który wykracza poza uzasadnione potrzeby medyczne.
- Nie wolno prezentować małoletnim treści o charakterze erotycznym, pornograficznym lub przemocowym.
- Zakazuje się wyśmiewania, poniżania lub etykietowania małoletnich.
- Kontakt fizyczny z małoletnim nie może być tajny ani ukrywany, nie może wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy lub autorytetu.
- Personel nie może kontaktować się bezpośrednio z małoletnim z pominięciem jego przedstawiciela ustawowego.
- Personel nie może nawiązywać kontaktów z małoletnim poza kontekstem udzielania świadczeń zdrowotnych, w szczególności poprzez zapraszanie lub przyjmowanie zaproszeń od małoletnich w mediach społecznościowych, komunikatorach lub za pośrednictwem innych prywatnych form kontaktu.
Rozdział 4: Zasady i procedura interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego oraz osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń i informowanie odpowiednich instytucji
- W sytuacji zaobserwowania lub otrzymania informacji o:
- Przemocy lub wykorzystywaniu małoletniego – każdy członek personelu lub kierownictwa musi natychmiast zareagować, aby powstrzymać niedozwolone zachowania i zapewnić ochronę małoletniemu.
- Zachowaniach sugerujących przemoc lub wykorzystywanie małoletniego – każdy członek personelu lub kierownictwa ma obowiązek zgłoszenia ich kierownikowi placówki.
- Naruszeniach standardów – każdy członek personelu lub kierownictwa ma obowiązek niezwłocznego zgłoszenia takich naruszeń kierownikowi placówki.
- Podejrzenia naruszeń standardów, w szczególności dotyczące krzywdzenia małoletnich, mogą być zgłaszane do kierownika placówki na adres pomoc@terapiamindwell.pl
- Kierownik placówki zobowiązany jest do natychmiastowego podjęcia działań mających na celu wyjaśnienie zgłoszenia dotyczącego podejrzenia krzywdzenia małoletniego przez członka personelu. Wszystkie podjęte działania muszą być odpowiednio udokumentowane.
- WAŻNE: Jeżeli na szkodę małoletniego zostaną popłenione przestępstwa określone w art. 240 kodeksu karnego, KAŻDY jest zobowiązany do zgłoszenia podejrzenia popełnienia przestpstwa organom ścigania. Zgłoszenie powinno być poprzedzone poinformowaniem o tym fakcie kierownictwa jednostki. Osoba, która powzieła informację o danym przestępstwie jest zwolniona z obowiązku zgłoszenia, jeżeli kierownictwo podmiotu złożyło przedmiotowe zawiadomienie.
- Za przekazywanie dokumentacji o podejrzeniu krzywdzenia małoletniego do odpowiednich instytucji odpowiedzialni są kierownicy jednostki.
- Kierownicy w zależności od rodzaju zgłaszanego zdarzenia przekazują dokumentację zdarzenia do:
- Prokuratury lub Policji,
- właściwego sądu rodzinnego,
- przewodniczącego właściwego Zespołu Interdyscyplinarnego przesyłając formularz „Niebieska Karta – A”,
- właściwych organów pomocy społecznej
- Osobami odpowiedzialnymi za wszczynanie procedury „Niebieskiej Karty” są: lekarz, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, psycholog, terapeuta, psychoterapeuta.
- Każda osoba z personelu jest zobowiązana i uprawniona do reagowania w przypadku podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego.
- Naruszenie obowiązku reagowania może zostać uznane za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.
- Osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń i dokumentacji o zdarzeniach zagrażających małoletniemu są kierownicy.
- Incydenty lub zdarzenia zagrażające dobru małoletniemu są dokumentowane w Rejestrze zdarzeń krzywdzenia/podejrzenia krzywdzenia małoletnich
- Za prowadzenie i przechowywanie rejestru odpowiedzialni są Kierownicy.
- W przypadku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia małoletniego przez członka personelu, ten członek personelu zostaje natychmiast odsunięty od wszelkich kontaktów z małoletnimi do czasu wyjaśnienia sprawy.
- W przypadku zaobserwowania, że przedstawiciel ustawowy małoletniego zaniedbuje jego potrzeby psychofizyczne, rodzina jest niewydolna wychowawczo, stosuje przemoc wobec małoletniego lub toleruje jej stosowanie, należy podjąć odpowiednie działania w zależności od sytuacji.
- w przypadku:
- Ubóstwa – można porozmawiać z przedstawicielem ustawowym małoletniego i poinformować go o możliwościach wsparcia, w szczególności o ośrodkach pomocy społecznej.
- Zaniedbania – można poinformować o możliwościach wsparcia psychologicznego, w tym o telefonach zaufania, poradniach oraz specjalistach dostępnych w danym powiecie.
- Przemocy – można wszcząć procedurę Niebieskiej Karty, jeżeli ośrodek jest uprawniony.
- W przypadku, gdy przedstawiciel ustawowy nie jest zainteresowany pomocą małoletniemu, ignoruje zdarzenie lub stan psychofizyczny małoletniego, lub w inny sposób nie wspiera małoletniego, który doświadczył krzywdzenia, kierownik placówki sporządza wniosek o wgląd w sytuację rodziny, który kieruje do właściwego sądu rodzinnego, dokumentując to odpowiednią notatką.
- W przypadku podejrzenia zagrożenia zdrowia lub życia małoletniego lub uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa na małoletnim, kierownik placówki sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury, sporządzając przy tym odpowiednią notatkę.
- W miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych, w przestrzeni dostępnej dla pacjentów, umieszcza się informacje o ogólnopolskich telefonach pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwami oraz przemocą w rodzinie:
- Ogólnopolski telefon dla osób pokrzywdzonych przestępstwem +48 222 309 900;
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 800 120 002;
- Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży 116 111.
Rozdział 5: Zasady aktualizacji Standardów oraz zakres kompetencji osób odpowiedzialnych za przygotowanie członków personelu do ich stosowania
- Kierownik placówki co najmniej raz na dwa lata przeprowadza przegląd standardów, aby upewnić się, że są one aktualne i zgodne z obowiązującymi przepisami. Wyniki tego przeglądu muszą być odpowiednio udokumentowane.
- Personel, małoletni oraz ich przedstawiciele ustawowi mogą zgłaszać swoje uwagi dotyczące standardów do kierownika placówki medycznej.
- Kierownik placówki ma prawo sprawdzać, czy personel zna standardy, oraz organizować szkolenia dotyczące tych standardów.
Rozdział 6: Zasady udostępniania standardów rodzicom, opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim do zapoznania się i stosowania
- Standardy są dostępne publicznie i znajdują się:
- W recepcji na życzenie rodziców lub opiekunów prawnych
- Na stronie internetowej placówki pod adresem: www.terapiamindwell.pl/ochrona-maloletnich
- Każdy małoletni lub jego przedstawiciel ustawowy może w recepcji otrzymać kopię standardów do wglądu.
- Na podstawie standardów opracowano ich skróconą wersję zawierającą istotne informacje dla małoletnich. Skrócona wersja standardów jest załącznikiem nr 3.
Rozdział 7: Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet oraz procedury ochrony małoletnich przed szkodliwymi treściami i zagrożeniami w sieci
- Placówka zapewnia dostęp do sieci Internet.
- Dostęp do sieci jest zabezpieczony hasłem i skonfigurowany tak, aby uniemożliwić wchodzenie na strony:
- O treści pornograficznej lub erotycznej;
- Przedstawiające obrazy przemocy lub okrucieństwa wobec ludzi lub zwierząt;
- Strony hazardowe;
- Niemodyfikowane pokoje czatu.
Rozdział 8: Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdy
- Po ujawnieniu krzywdzenia małoletniego, kierownik placówki ustala plan wsparcia wraz z przedstawicielem ustawowym małoletniego, o ile to nie przedstawiciel dopuszcza się krzywdzenia.
- Jeśli to możliwe, po ustaleniu planu wsparcia, kierownik placówki wysłuchuje zdania małoletniego i je uwzględnia.
ZASADY USTALANIA PLANU WSPARCIA MAŁOLETNIEGO PO UJAWNIENIU KRZYWDZENIA
- W przypadku ujawnienia zdarzenia krzywdzenia małoletniego, osoba która powzięła informację na ten temat powinna:
- zapewnić małoletniemu bezpieczne i komfortowe warunki,
- zadbać o podstawowe potrzeby małoletniego – napój, jedzenie, dostęp do toalety,
- pozwolić małoletniemu na swobodne przeżywanie emocji towarzyszących tej sytuacji,
- poinformować małoletniego o kolejnych czynnościach jakie zostaną podjęte w związku z ujawnionym krzywdzeniem,
- jeżeli jest taka możliwość umożliwić małoletniemu rozmowę z psychologiem, terapeutą,
- pozwolić małoletniemu na przebywanie z bliską osobą, w obecności której czuje się bezpiecznie.
- Po zapewnieniu małoletniemu bezpieczeństwa należy podjąć interwencje, o których mowa w niniejszych Standardach
Rozdział 9: Zasady ochrony wizerunku małoletniego
- Wizerunek małoletniego podlega ochronie.
- Upublicznienie wizerunku małoletniego utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody jego przedstawiciela ustawowego.
- Jeżeli wizerunek małoletniego jest tylko szczegółem całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczne wydarzenie, zgoda przedstawiciela ustawowego na utrwalanie wizerunku nie jest wymagana.
- Wizerunek małoletniego zarejestrowany przez kamery przemysłowe, używane do monitorowania bezpieczeństwa w placówce, nie podlega upublicznieniu i nie wymaga zgody przedstawiciela ustawowego na jego utrwalanie. Wykorzystanie tych materiałów jest ograniczone do celów, dla których zostały pierwotnie zarejestrowane.
Rozdział 10: Postanowienia końcowe
- Standardy obowiązują wszystkich zatrudnionych w MindWell Centrum Terapeutyczne jako regulacje wewnętrzne, których muszą przestrzegać.
- Kierownik placówki ma prawo dokonywania zmian w standardach. Zmienione standardy wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.
- W przypadku uzasadnionego podejrzenia wystąpienia zdarzenia polegającego na krzywdzeniu małoletniego albo wystąpieniu takiego zdarzenia osoba podejmująca interwencję (psycholog, terapeuta, psychoterapeuta) ma obowiązek:
- sporządzić Kartę interwencji (Załącznik nr 1) lub Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (Załącznik nr 2),
- przekazać niezwłocznie Kartę interwencji/Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do odpowiedzialnej osoby, z zastrzeżeniem zapisów rozdziału 4. pkt 3.
- w przypadku podejrzenia, że pacjent małoletni jest ofiarą przemocy w rodzinie wszcząć procedurę „Niebieskiej Karty” wynikającą z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury „Niebieskiej Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz.U.2023 poz. 1870 z poźn. zm.), w przypadku, gdy w ośrodku obowiązuje taka procedura.
- Działania z udziałem małoletniego, co do którego istnieje podejrzenie, że jest dotknięty przemocą, powinny być prowadzone w miarę możliwości w obecności psychologa.