Terapia uzależnień
Od uzależnień do wolności – odzyskaj wewnętrzną siłę.
Konkretna substancja, środek bądź czynność przejęły pełną kontrolę nad Twoim zachowaniem? Pomimo tego, że zdajesz sobie sprawę, że uzależnienie wpływa destrukcyjnie na Twoje życie, zdrowie i relacje… nie potrafisz się od niego uwolnić? Skorzystaj z terapii uzależnień.
Uzależnienie to silna i niepohamowana potrzeba, która odbiera Twoją wolność. Co ciekawe, zwykle uzależnienia kojarzymy z różnego rodzaju substancjami psychoaktywnymi, takimi jak: alkohol, narkotyki czy leki. W dzisiejszym, pędzącym świecie coraz częściej uzależniamy się od konkretnych czynności, a nawet przedmiotów! Mogą to być niekontrolowane zakupy, hazard, uzależnienie od telefonu komórkowego, jedzenia, a także… pracy.
Jeśli czujesz, że cokolwiek przejęło kontrolę nad Twoim życiem, to psychoterapia uzależnień jest właśnie dla Ciebie!
Jak przebiega proces terapii uzależnień?
Proces terapii uzależnień zawsze dostosowywany jest do potrzeb osoby uzależnionej. Istnieje jednak kilka kroków, które pozwalają na uwolnienie się od konkretnego nałogu i odzyskania kontroli nad swoim życiem.
1. Krok pierwszy: uświadomienie sobie problemu
Pierwszy krok bywa tym najtrudniejszym. Jednak moment uświadomienia sobie tego, że ma się problem z uzależnieniem jest kluczowy w drodze do pozytywnych zmian. Pierwsza rozmowa z terapeutą może pomóc Ci odzyskać utraconą wolność.
2. Krok drugi: chęć do zmian i siła Twojej motywacji
Pierwszy krok bywa tym najtrudniejszym. Jednak moment uświadomienia sobie tego, że ma się problem z uzależnieniem jest kluczowy w drodze do pozytywnych zmian. Pierwsza rozmowa z terapeutą może pomóc Ci odzyskać utraconą wolność.
3. Krok trzeci: proces terapeutyczny
Terapia uzależnień może przybrać formę terapii indywidualnej, grupowej bądź rodzinnej. W czasie terapii indywidualnej odkryjesz prawdziwe przyczyny swojego uzależnienia, nauczyć się lepiej regulować swoje emocje i z pewnością zaczniesz czerpać większą satysfakcję ze zdrowszych sposobów na regulację swoich emocji.
Terapia grupowa z kolei zapewni Ci lepszą motywację i wymianę doświadczeń. Zrozumiesz, że nie tylko Ty zmagasz się z problemem uzależnienia.
Niezwykle ważnym aspektem może być proces terapii rodzinnej. Zapewne wiesz, że uzależnienia doprowadzają do cierpienia osób z Twojego najbliższego otoczenia. Dzięki terapii rodzinnej uzdrowisz relacje z najbliższymi, na nowo odkryjesz to, co jest najważniejsze w Twoim życiu i odzyskasz równowagę.
Nauczysz się radzić z pokusami
Znalezienie alternatywnej drogi do regulowania emocji jest niezwykle ważnym elementem w procesie terapii uzależnień. Nie jest to łatwy proces, natomiast określenie mądrej strategii na radzenie sobie ze słabościami może sprawić, że na stałe uwolnisz się od destrukcyjnego uzależnienia.
Dlaczego się uzależniamy? Terapia uzależnień – skuteczna droga do wolności
Terapia uzależnień to proces psychologiczny, którego głównym celem jest uwolnienie się od destrukcyjnego uzależnienia. Kluczowe w terapii uzależnień jest pełne zrozumienie tego, dlaczego sięgasz po konkretną używkę. Każde uzależnienie ma bowiem swoją głębszą przyczynę. Celem terapii uzależnień jest poznanie alternatywnych dróg do radzenia sobie z trudnościami, zmiana Twoich dotychczasowych nawyków i przyzwyczajeń, a także zniwelowanie negatywnych konsekwencji, które mają wpływ nie tylko na Ciebie, ale również na Twoje najbliższe otoczenie.
Uzależnianie się od konkretnej używki bądź zachowania to złożony proces, który może mieć kilka źródeł. Możemy wymienić wśród nich między innymi czynniki biologiczne, środowiskowe, psychologiczne i społeczne. Substancja od której się uzależniasz, pełni funkcję regulatora Twoich emocji. Niestety ulga jest zwykle krótkotrwała, a konsekwencje w szerszej perspektywie mogą być zarówno dla Ciebie, jak i Twojego otoczenia mocno destrukcyjne.
Dlaczego się uzależniasz? Ponieważ możesz swojemu ciału lub psychice podarować „bardzo szybkie ukojenie”. Jednak chwilowe odprężenie i ucieczka od rzeczywistości jest tylko chwilowa.
Co ważne, określenie granicy pomiędzy „zwykłym zażywaniem substancji” a uzależnieniem jest niezwykle trudne do określenia. Proces uzależniania rozwija się stopniowo. Większość osób zauważa problem uzależnienia dopiero wtedy, kiedy jest on bardzo poważny. Uzależnieniu towarzyszy poczucie utraty kontroli nad swoim życiem i odczuwaniem wstydu. Jeśli zauważasz, że masz trudności w funkcjonowaniu w codziennym życiu, Twoje relacje z bliskimi się znacząco pogorszyły, a dotychczasowe pasje życiowe nie sprawiają Ci już radości, to psychoterapia uzależnień może pomóc Ci przywrócić utraconą wolność.